ورود به داهوا

کلمه عبور را فراموش کرده ام

نصب میکروفن جهت ضبط صدا در دوربین مدار بسته

moh3n
نصب میکروفن بر روی دوربین مداربسته

امروزه بیشتر افراد تمایل دارند تا زمانی که دوربین مدار بسته نصب می کنند به خصوص در محیط اداری یا منزل توانایی ضبط صدا را نیز داشته باشد. البته باید توجه داشته باشید که نصب میکروفن های معمولی بر روی دوربین مدار بسته در محیط های پر سر و صدا نمی تواند جوابگو باشد و بیشتر برای مکان های خلوت، اتاق ها و سالن هایی که صدای بیرون شنیده نمی شود کاربرد دارد.

نحوه نصب میکروفن روی دوربین مدار بسته

قبل از نصب میکروفن دوربین مدار بسته باید به نکاتی توجه داشت. ابتدا این که تعداد کانال های صدا دستگاه dvr از تعداد میکروفون کمتر نباشد و فیش ورودی صدا در dvr با فیش میکروفن از یک نوع باشد برای مثال از نو bnc یا av باشد.

میکروفن اصولا دارای دو فیش مجزا می باشد. یکی به شکل فیش av که جهت انتقال صدا بکار می رود و دیگری جهت تغذیه میکروفون که به آن فیش آداپتوری گفته می شود. در ابتدا باید تغذیه میکروفن ها را وصل کرد. معمولا میکروفن نیز مانند خود دوربین مدار بسته به برق ۱۲ ولت dc نیاز دارد. از این رو می توان به وسیله یک آداپتور دوربین مدار بسته و میکروفن را به شکل همزمان بهم متصل نمود. برای این کار بهتر است از یک فیش استفاده نمود و سر سیم ها را بهم متصل نکرده و فیش av را بر سرکابل وصل نمائید. سپس کابل صدا را وصل نمائید. ( چناچه دارای متراژ پایینی می باشد از کابل برق ساده ۲*۰٫۵ می توان جهت انتقال صدا استفاده کرد و در صورتی که فاصله زیاد باشد می توان از کابل کواکسیال برای این کار بهره برد.)

 

نصب میکروفن روی دی وی آر DVR

سر دیگر کابل صدا را باید به دی وی آر وصل کرد که در این حالت با توجه به فیش ورودی صدا روی dvr فیش کابل را نصب نمود. چناچه تمایل دارید تمامی کابل ها را به شکل bnc نصب کنید می توانید از رابط های bnc به av جهت اتصال فیش bnc استفاده نمود. پس از اتصال میکروفن به دی وی آر باید از خروجی صدای دستگاه یک کابل به بلندگو یا هدفون جهت شنیدن صدا وصل نمائید. این کابل به طور معمول با فیش av اتصال پیدا می کند. پس از این که بلندگو به دستگاه وصل شد در بخش تنظیمات صدای دوربین را باید فعال کرد. بنابراین می توانید بخوبی صدا را نیز ضبط و یا بطور مستقیم شنید.

ضبط صدا بدون استفاده از میکروفن

اگر به دنبال روش ساده تری برای شنیدن و ضبط صدا هستید، پیشنهاد ما استفاده از دوربین های با قابلیت ضبط صدا یا اصطلاحا دوربین های صدادار می باشد. این دوربین ها بصورت داخلی به یک میکروفن تعبیه شده مجهز هستند و این امکان را فراهم می کنند که بدون نصب میکروفن مجزا صدای محل مورد نظر را داشته باشید. از این رو به آنها دوربین های میکروفن دار نیز می گویند. امروزه تقریبا تمامی دستگاه های ضبط داهوا (سری XVR) و تمامی NVR ها از دوربین های میکروفن دار پشتیبانی می کنند. همچنین دوربین هایی که در آخر نام مدل خود حرف A دارند بدین معنی است که این دوربین ها از Audio پشتیبانی می کنند یا به به عبارت دیگر مجهز به میکروفن داخلی هستند. چند مدل از دوربین های میکروفن دار داهوا در زیر آورده شده است که با کلیک روی هر کدام می توانید به صفحه اختصاصی آنها رفته و مشخصات آنها را بررسی نمایید.

دوربین ۲ مگاپیکسل دام میکروفن دار HDCVI:

DH-HAC-HDW1200EMP-A

DH-HAC-HDW1220EMP-A

DH-HAC-HDW1230EMP-A

دوربین ۴ مگاپیکسل دام میکروفن دار HDCVI:

DH-HAC-HDW1400EMP-A

دوربین ۶ مگاپیکسل دام میکروفن دار HDCVI:

DH-HAC-HDW2601TP-A

DH-HAC-HDW2601TP-Z-A

دوربین ۸ مگاپیکسل (۴K) دام میکروفن دار HDCVI:

DH-HAC-HDW2802TP-A

دوربین ۶ مگاپیکسل بولت میکروفن دار HDCVI:

DH-HAC-HFW2601EP-A

DH-HAC-HFW2601TP-Z-A

دوربین ۸ مگاپیکسل (۴K) بولت میکروفن دار HDCVI:

DH-HAC-HFW2802EP-A

DH-HAC-HFW2802TP-A-I8

DH-HAC-HFW2802TP-Z-A

دوربین ۲ مگاپیکسل اسپید دام میکروفن دار IP:

DH-SD29204T-GN

دوربین ۶ مگاپیکسل دام میکروفن دار IP:

DH-IPC-HDW4631EM-ASE

دوربین ۸ مگاپیکسل (۴K) دام میکروفن دار IP:

DH-IPC-HDW4830EMP-AS

 1. سوله بیستون سازه گفت:

  بسیار عالی حرف نداره واقعا لذت میبرم

 2. محمد گفت:

  سلام موقع دیدن تصاویر صدا شنیده میشه ولی هنگاهم باز پخش صدای ظبت نمیشه با فیلم به صورت بدون صدا هست !!!!!!صدا هم کم زیاد مسکنم فایده ای نداره یعنی واقعا مسخرس اگه فقط صدا شنسده بشه هنگام دیدن معمولی و هنگان ظبت صدا ظبت نشه باهاش😏😏😏

  • moh3n گفت:

   با سلام. در منوی تنظیمات مربوط به record باید video&audio انتخاب شود. در صورتی که فقط video انتخاب شود، صدا ضبط نخواهد شد. البته بسته به مدل دستگاه منوها و نام گزینه ها ممکن است متفاوت باشد.